Refine results | Home

Former Member of Parliament Details

  Hon William Archibald

PERSONAL DETAILS

Full Name William Oliver Archibald
Date of Birth 03 Jun 1850
Prior EmploymentPiano Maker
Locomotive Carriage Maker
Other InformationMember of the House of Representatives for Hindmarsh 1910-19
Federal Minister for Home Affairs 1914-15, and Minister for Trade and Customs 1916-17
Deceased28 Jun 1926

ELECTORAL HISTORY

DateHouseDistrictPartyReason (If Retired)
15 Apr 1893 - 01 Apr 1910House of AssemblyPort AdelaideAustralian Labor PartyNot Re-elected

PARLIAMENTARY APPOINTMENTS

Offices Held

expand / collapse detail
01 Apr 1910Former Member
Refine results | Home
Version: 1.0.0.1, 1.0.3.3